انواع تابلوهای روان (ال ای دی) LED و تلویزیون شهری

تلفن :  09125902103 - 66067521

تلویزیون شهری یا تابلوی تبلیغاتی تصویری چیست؟

تلویزیون شهری یا تابلوی تبلیغاتی تصویری چیست؟

تلویزیون شهری چیست؟

تلویزیون شهری جدیدترین نوع تابلوی روان یا همان نمایشگر دیجیتالی تمام رنگی (فول کالر) است که به آن تابلوی تبلیغاتی تصویری بزرگ هم گفته می شود. این تلویزیون غول پیکر امکان نمایش تصاویر رنگی و فیلم‌ها را در محوطه های باز و سرپوشیده در ابعاد بزرگ دارد. به همین دلیل، می تواند تاثیر فوق العاده ای بر بیننده بگذارد. قیمت تلویزیون شهری هم تابع ابعاد و اندازه و کارکردهای آن است که در ادامه بیان خواهد شد. تلویزیون شهری در سطح شهر، بزرگراه‌ها، میادین، چهارراه‌ های شلوغ استفاده می شود و از فاصله دور قابل تماشا هست. در ورودی سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری، فرودگاه‌ها، سالن‌های انتظار، حتی اماکن تفریحی مانند ورزشگاه‌ها، سینماها و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد. در حقیقت می توان گفت تلویزیون شهری یک نمایشگر بسیار بزرگ است که شامل لامپ‌های ریز ال ای دی (LED) می باشد.

آموزش ساخت تلویزیون شهری

تلویزیون شهری از یک سری کابینت های مجزا، که هر کدام همانند یک تلویزیون کوچک هستند، ساخته شده است. هر یک از این کابینت ها با ابعادی حدود یک متر مربع بخشی از تصویر صفحه نمایش بزرگ را شکل می دهند. این کابینت ها هر کدام از ماژول LED که به صورت بلوک های مربع یا مستطیل شکل هستند، ساخته می شوند. این ماژول ها ضدآب و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. هر کدام از ماژول ها نیز از لامپ های بسیار کوچکتر LED تشکیل می شوند. LED ها در رنگهای قرمز، سبز، آبی و گاهی سفید و زرد تولید می شوند. در تلویزیون شهری هر پیکسل (کوچکترین جزء تصویر) شامل سه یا چهار LED با رنگ های اصلی است. به طور کلی، ماژول تلویزیون شهری، فول کالر است و انواع رنگها را نمایش می دهد.

برای مشاهده لیست قیمت تابلو ال ای دی کلیک کنید.

 

تلویزیون شهری

 

انواع تلویزیون شهری از نظر کاربرد

تلویزیون های شهری از نظر کاربرد به سه دسته زیر تقسیم می شوند ؛

 1. فضای باز (Outdoor)
 2. محیط داخلی (Indoor)
 3. قابل حمل (Portable)

 

تلویزیون های فضای باز یا Outdoor اغلب در فضاهای باز شهری مانند چهارراه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، پارک‌ها و به طور کلی فضاهای عمومی باز استفاده می شوند. به همین منظور کاملا ضد آب هستند و تا حدودی ضد ضربه اند و همچنین به علت وجود آفتاب گیر روی هر پیکسل، در نور آفتاب به راحتی تصویر را نمایش می دهند.

تلویزیون های محیط داخلی یا Indoor بیشتر در فضاهای بسته مثل استادیوم های ورزشی، سالن های کنفرانس، سالن های آمفی تئاتر، سالن فرودگاه ها، سالن مترو، فروشگاه ها، تالارها ، مجالس و … استفاده می شود. از همین رو ضد آب نیستند و در اغلب اوقات فاقد آفتاب گیرند و این امر کاهش هزینه ساخت آن ها را در پی دارد. 

تلویزیون های قابل حمل یا Portable نوع دیگری از تلویزیون های شهری هستند که قابل حمل بوده و در زمان کوتاهی نصب شده و می توان به راحتی آن ها را جمع کرده و به مکان دیگری انتقال داد. کاربرد این نوع نمایشگرها برای مراسم های موقت و کوتاه‌مدت مانند برخی جشن ها، همایش ها، سمینارها، نمایشگاه ها و مراسم های فرهنگی است. این نوع تلویزیون، امکان اتصال به ورودی هایی مانند دوربین فیلم برداری، رایانه و سایر ورودی های تصویری و گرافیکی را دارد که می توان بسته به نیاز از هر کدام از آن ها حتی بصورت همزمان بهره برد.

 

انواع تلویزیون شهری از نظر رنگ و نوردهی

از نظر رنگ و نوردهی تلویزیون های شهری به دلیل ساختار پیکسلی در دو دسته RGB و ۲RGB ساخته می شوند. در نوع RGB هر پیکسل از یک LED قرمز، یک LED سبز و یک LED آبی تشکیل شده است و در نوع ۲RGB هر پیکسل از دو LED قرمز، دو LED سبز و دو LED آبی تشکیل شده است. این ترکیب رنگ در مدل دوم می تواند شدت نور و کیفیت رنگ را افزایش دهد. در تلویزیون های شهری هر یک از پیکسل ها می توانند فاصله مشخصی تا پیکسل های کناری خود داشته باشند. به فاصله بین پیکسل ها در ماژول، دات پیچ Dot Pitch گفته می شود. دات پیچ بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود و نشان دهنده فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور است. دات پیچ با حرف P و به دنبال آن عدد فاصله بر حسب میلی متر نشان داده می شود. به عنوان مثال ۱۰P نشان دهنده این است که فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور ۱۰ میلی متر است . ماژول های متنوع با فاصله پیکسلی مختلف ساخته شده تا تلویزیون هایی با کیفیت های متفاوت فراخور نیاز مشتریان تولید شوند. همیشه با توجه به فاصله تماشاگران از تلویزیون شهری باید برای این نکته فنی تصمیم گیری کرد. چون هر چه فاصله تماشاگران از تلویزیون شهری کمتر باشد، باید از کیفیت بیشتر و دات پیچ کمتری برخوردار باشد.

 

انواع تلویزیون شهری از نظر راه اندازی

تلویزیون شهری یا همان تابلوهای روان فول کالر از نظر نحوه راه اندازی به دو دسته  Online و Offline تقسیم می شوند. در نوع آنلاین برای راه اندازی تلویزیون از یک رایانه به عنوان کنترلر استفاده می شود. از این مدل بیشتر برای ساخت تلویزیون هایی با ابعاد بزرگ استفاده می شود. در این نوع تلویزیون ها می توان گفت؛ صفحه نمایش بزرگ تلویزیون شهری، نقش مانیتور کامپیوتر را بازی می کند و برای نمایش فیلم و تصاویر، کامپیوتر باید به طور مداوم روشن بماند. هزینه ساخت تلویزیون های آنلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آفلاین آن به مراتب بیشتر است. در نوع آفلاین برای راه اندازی تلویزیون از بردهای کنترل استفاده می شود که تنها برای برنامه ریزی و راه اندازی اولیه به کامپیوتر احتیاج دارند و برای ادامه کار و پخش فیلم به طور مستقل کار می کنند. هزینه تمام شده تلویزیون های آفلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آنلاین کمتر و ساخت آن ها ساده تر است.

 

کارکرد تلویزیون شهری فول کالر

تلویزیون های فول کالر می توانند برای تبلیغات محیطی استفاده شوند و یا جنبه اطلاع رسانی داشته باشند. در صورتی که هدف این تلویزیون ها تبلیغات باشد، می تواند شامل نصب تابلوهای تبلیغاتی مرتبط با کسب و کارها در بزرگراه ها، معابر و میادین شهری باشد. اما اگر این تلویزیون ها برای اطلاع رسانی نصب شده باشند، می توانند پخش اخبار و رویدادها، زمان برگزاری کنسرت ها، همایش ها، سمینارها و دیگر موارد را شامل شوند. ولی بطور کلی این امر کاملا واضح است، اگر در محل های شلوغ و پر رفت و آمد این نمایشگرهای بزرگ را نصب کنیم، بصورت زنده و سریع می توانیم پیام خود را به مخاطبان یا مشتریان برسانیم.

 

تلویزیون شهری جدید به صورت منحنی

یک دیگر از انواع جدید تلویزیونهای شهری، در دو مدل فضای باز و فضای بسته با قابلیت انعطاف برای استفاده در نواحی محدب و مقعر و ابعاد گوناگون، مورد استفاده هستند ، تلویزیون شهری منحنی است. بهترین این نوع تلویزیون ها که ابعاد بزرگی دارند ، باید مشخصات فنی لازم و نکاتی را در نظر بگیرند که در ادامه ذکر می نماییم. اما نمایشگر های منحنی معمولا در مجتمع های تجاری، سینماها و کلیه فضاهای با طراحی خاص نصب و اجرا می شود. البته این نمایشگرهای منحنی در فاصله های نزدیک احتمالا زیاد مناسب نیستند و معمولا هر چه ابعاد بزرگ تر و فاصله دورتر باشد مناسب تر می باشند. در ادامه اطلاعات لازم جهت خرید و استفاده ارائه خواهیم داد.

 

راهنمای انتخاب تلویزیون شهری

در انتخاب تلویزیون شهری در نظر داشتن نکات زیر می تواند انتخاب بهتری را رقم زند:

ابعاد تلویزیون شهری: این مورد بستگی به میزان فضای موجود در محل نصب تلویزیون یا نمایشگر تبلیغاتی و پس از آن، حداکثر فاصله چشم بیننده تا تلویزیون شهری دارد. عمدتا حداکثر فاصله جهت دید مناسب تلویزیون شهری ضریب ده در مساحت کل تلویزیون شهری می باشد. به عنوان مثال، تلویزیون شهری با مساحت ۱۲ متر مربع تا فاصله ۱۲۰ متری به طور مناسب دیده می‌شود. جهت انتخاب ابعاد نیز بهترین حالت برای نمایش فیلم و تصویر استفاده از یکی از مضرب‌های ۳*۴ (استاندارد جهانی) و یا ۹*۱۶ (استاندارد اروپایی) می‌باشد که طول و عرض تلویزیون فول کالر شما باید جهت نمایش باکیفیت فیلم و تصاویر، به یکی از این نسبت‌ ابعاد گفته شده، نزدیک باشد. ابعاد یکی از مسائل بسیار تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون شهری است.

دات پیچ تلویزیون شهری: فاصله مرکز ثقل هر LED تا LED مجاور را دات پیچ تلویزیون شهری گویند و بر حسب میلیمتر اندازه گیری می شود. دات پیچ، وابستگی مستقیم به حداقل فاصله چشم بیننده تا تلویزیون شهری دارد. به عنوان مثال بهترین فاصله دید (حداقل) جهت تلویزیون شهری دات پیچ ۱۰، از فاصله ۱۰ متری می‌باشد. شایان ذکر است که بهترین فاصله دید بدان مفهوم است که از فواصل پایین تر وضوح تصاویر با کیفیت کمتر و به صورت نقطه به نقطه خواهد بود. هر چه میزان دات پیچ کمتر و تراکم پیکسل بیشتر شود تصویر نمایشی با کیفیت تر است.

شدت نور مورد نیاز: وابستگی آن به مقدار نور موجود در محل نصب تلویزیون شهری در ساعات مختلف استفاده از تابلو تبلیغاتی می‌باشد؛ که سنجش حداکثر شدت نور تلویزیون شهری به ازای هر متر مربع محاسبه می‌گردد و از ۷۰۰ کاندلا به ازاء هر متر مربع (جهت برخی از تلویزیون‌های شهری در محیط داخلی) شروع و تا ۸۵۰۰ کاندلا به ازاء هر متر مربع (جهت تلویزیون شهری در فضای باز) نیز وجود دارد. همچنین تلویزیون باید در مکانی نصب شود که از هر جهت در مسیر رفت و آمد، زاویه دید کافی داشته باشد.

رزولوشن تصویر: میزان کل پیکسل های موجود در نمایشگر، تعیین کننده رزولوشن تصویر است. رزولوشن تصویر بر حسب ماتریس در ابعاد سطر و ستون بدست می آید. و هر چه تعداد پیکسل ها بالاتر باشد، کیفیت تصویر بهتر می شود. مارود ذکر شده نیز جز مسائل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون شهری است.

 

قیمت تلویزیون شهری

 

به طور خلاصه تلویزیون شهری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 1. جهت آب باران یا شستشوی دوره ای تلویزیون، بایستی ضد آب باشد.
 2. امکان برخورد اجسام در مکان های مختلف شهر وجود دارد پس ضد ضربه باشد.
 3. در نور مستقیم آفتاب به خوبی قابل دید باشد.
 4. به آسانی بتوان هر آنچه که نیاز است بر روی آن نمایش داد.
 5. ورودی های تلویزیون شهری باید دارای پورت های اچ دی ام آی HDMI و یو اس بی USB و کامپوزیت ویدیو باشد که بتواند نمایش زنده را به خوبی و بدون مکث انجام دهد.
 6. قطعات اولیه با کیفیت بالا و استاندارد باشد.
 7. خدمات پس از فروش فوری و بدون قید و شرط را داشته باشد.
 8. به دلیل اینکه تلویزیون شهری قیمت بالایی دارد، داشتن روش های متنوع فروش تلویزیون شهری از سوی فروشنده لازم است.
 9. جهت جلوگیری از خرابی تلویزیون شهری، بایستی سرویس های دوره ای انجام گیرد.
 10. تلویزیون شهری باید در مکانی نصب شود که از هر جهت در مسیرهای رفت و آمد، زاویه دید کافی و مناسب داشته باشد.

 

قیمت تلویزیون شهری

در جدول زیر می توانید قیمت انواع تلویزیون شهری را مشاهده کنید.

عنوان

دات پیچ محیط مورد استفاده قیمت به تومان

قرمز

۱۰

خارجی

۱,۹۰۰,۰۰۰

رنگی (آبی، سبز، زرد، بنفش)

۱۰

خارجی

۲,۲۰۰,۰۰۰

سفید

۱۰

خارجی

۲,۲۰۰,۰۰۰

۳ در ۱

۱۰

خارجی

۵,۱۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD

10

خارجی

۶,۲۰۰,۰۰۰

RGB (روشنایی ۸۰۰۰)

۱۰

خارجی

۶,۴۰۰,۰۰۰

RGB (روشنایی ۸۵۰۰)

۱۰

خارجی

۷,۵۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD

8

خارجی

۷,۸۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD

6

خارجی

۹,۶۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD

5

خارجی

۱۱,۲۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت ثابت گرید A++)

4.9

داخلی

۷,۶۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت رنتال داخلی گرید A++)

4.9

داخلی

۸,۶۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت رنتال خارجی گرید A++)

4.9

داخلی

۱۰,۵۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت ثابت گرید A++)

3.9

داخلی

۸,۵۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت رنتال داخلی گرید A++)

3.9

داخلی

۱۰,۶۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت رنتال خارجی گرید A++)

3.9

داخلی

۱۲,۶۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت ثابت گرید A++)

3

داخلی

۱۴,۵۰۰,۰۰۰

۳ در ۱ SMD (کابینت ثابت گرید A++) 2 داخلی

۱۸,۵۰۰,۰۰۰

هزینه نصب به ازای هر متر محیط ۱۶۰ هزار تومان برآورد می گردد.

قابل توجه مشتریان گرامی؛

قیمت های فوق پایه قیمت تلویزیون شهری است و در صورت درخواست متراژ بالا ممکن است قیمت ها تغییر کند. برای نصب تلویزیون شهری کسب مجوز رسمی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین کسب مجوز از شهرداری الزامی است. البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد چون ما در مجموعه پارسی الکترونیک کلیه مجوزهای لازم را برای شما جهت نصب تلویزیون شهری اخذ می نماییم. برای اطلاع از لیست قیمت تابلو روان (LED و SMD) فول کالر کلیک کنید

معمولا تلویزیون شهری در اندازه ها و ابعاد مختلفی ساخته می شود که میزان ماژول های هر تلویزیون متفاوت است. در هنگام خرید یا سفارش مدل های مختلف این نکته را در نظر داشته باشید که هر چه تعداد ماژول های تلویزیون بیشتر باشد آن سیستم از کیفیت بیشتری برخوردار است. البته لازم به ذکر هست که هر چه ماژول های تلویزیون بیشتر باشد ، هزینه تولید آن بالاتر می رود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه خرید تلویزیون شهری و انتخاب صحیح می توانید با شماره  ۰۹۱۲۵۹۰۲۱۰۳ تماس حاصل نمایید.

4.9/5 (52)

لطفا امتیاز دهید

۹ Comments

 1. حکیمی

  سلام روزتون بخیر. شما کسب مجوز برای نصب تلویزیون شهری خودتون انجام میدید یا ما باید خودمون مجوز داشته باشیم؟

  Reply
 2. احمدی

  سلام . بیزحمت نمونه کارهای بیشتری از تلویزیون شهری بگذارید و حدود قیمت تمام شده کارها هم ذکر بشه خیلی خوبه. ممنون

  Reply
  1. پارسی الکترونیک

   با سلام و عرض ادب خدمت شما
   عمر مفید تلویزیونهای شهری بستگی به کیفیت ساخت و نحوه نگهداری هم دارد. ولی بطور معمول حدود ۱۴ هزار ساعت عمر مفید دارند.

   Reply
  1. پارسی الکترونیک

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۵۴۹۰۳۷۶ تماس بگیرید و هم بابت اندازه و نوع تلویزیون شهری مورد نیازتان مشورت بگیرید و هم برای شرایط پرداخت مناسب راهنمایی شوید.

   Reply
  1. پارسی الکترونیک

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید در مطلب لیست قیمت تابلو روان و فول کالر (LED و SMD) موارد مورد نظر خود را ببیند.

   Reply

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *