یو پی اس (UPS) چیست؟
یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply  به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.

یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن، تامین بدون وقفه ی توان مورد نیاز بار مصرفی می باشد. این سیستم بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می گردد.

یو پی اس ها به گونه ای طراحی شده اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) ودیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدارمی شود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته می شود.

بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل اینکه کدامیک از منابع نیرو درهرلحظه مورد استفاده قرار بگیرند، تعبیه شده است.

البته برق شهر، متناوب است و تجهیزات شما ازبرق متناوب استفاده می کند اگرچه تمامی باتری ها برق مستقیم تولید می کنند. بنابراین قسمتی از یو پی اس به نام شارژر عمل تبدیل انرژی متناوب به مستقیم جهت شارژ باتری ها را بر عهده دارد.

همچنین بخشی دیگر به نام inverter نیز برای تبدیل انرژی مستقیم ذخیره شده در باتری می باشد.

برق متناوب جهت راه اندازی دستگاه شما در تمامی یو پی اس ها تعبیه شده است. از این رو می توان از باتری، شارژر و اینورتر به عنوان اصلی ترین بخش های یک دستگاه یو پی اس اشاره نمود.

در برخی ازانواع UPS ها یک مبدل بزرگ برق متناوب به مستقیم وجود دارد وinverter همواره نیروی لازم برای راه اندازی وسیله را تامین می کند وخود inverter انرژی لازم را ازمنبع اولیه و ازطریق مبدل برق متناوب به مستقیم یا از باتری تامین می کند.

یو پی اس ها  در انواع گوناگون و اندازه های متفاوت وجود دارند. واحد اندازه گیری یو پی اس، توان یا VA می باشد.

یو پی اس

انواع یو پی اس ( UPS )

  1. یو پی اس با توپولوژی Line-interactive
  2. یو پی اس با توپولوژی Passive Standby
  3. یوپی اس با توپولوژی Double Conversion

تفاوتهای بین UPS و inverter

اینورتر توان DC را تبدیل می‌کند (در باتری ذخیره می‌شود) تا نیازهای مربوط به ابزارها و وسایل برآورده شوند. از رله‌ها و حسگرها برای تشخیص زمان استفاده از توان DC استفاده می‌کند و در صورت عدم نیاز باتری را برای توان DC شارژ می‌کند.

یو پی اس وظیفه‌ای مشابه با منبع تغذیه را انجام می‌دهد و برای فراهم کردن توان تقریباً مانند اینورتر عمل می‌کند. ولی UPS سطح ولتاژ ورودی را کنترل کرده و آن را برحسب تنظیمات ولتاژ پردازش می‌کند.

تفاوتهای اساسی UPS و inverter

در UPS، تعویض و بازگشت به حالت انرژی ذخیره بلادرنگ و درلحظه است، در حالی که در اینورتر کمی تاخیر وجود دارد. این گسست در لوازم خانگی مانند پنکه ها، چراغ ها و یخچال قابل قبول است، اما برای دستگاههای حساسی مانند کامپیوتر و پرینتر مناسب نیست. چنین تاخیری می تواند باعث اختلال در سیستم و یا حتی از دست رفتن داده های موجود در کامپیوتر شود.

یو پی اس از منبع اصلی برای ارسال انرژی به دستگاه های مختلف در خانه و یا دفاتر استفاده می کند. اما بر خلاف UPS، اینورتر به طور مستقیم به لوازم وصل نیست.

تفاوتهای فنی UPS و inverter

در مقام مقایسه، اینورتر نسبت به یو پی اس دامنه‌ی وسیع‌تری از توان ورودی را دارا می‌باشد.

در عین حال که نوسانات ولتاژ در منبع ورودی را می‌توان توسط ابزار و تجهیزات تنظیم کرد، مطلوب است که ولتاژهای خروجی تا حد امکان بدون تغییر و نوسان باشند. یو پی اس در تنظیم کردن و هموار سازی خروجی‌های ولتاژ در مقایسه با اینورتر بهتر عمل می‌کند.

نظیم زمان در اینورتر

زمان تبدیل از منبع اصلی به باتری اساسا زیر 10 میلی ثانیه ثابت شده است. این مانع استارت دستگاه های حساس اتوماتیک و کامپیوتر می شود. تغییر در تنظیم زمان در کنترل کننده انجام می شود. فن آوری مورد استفاده در اینورترهای مدرن برای هرگونه لوازمی مناسب است.

هزینه

وجود مدار بسیار پیچیده همراه با عملکرد سریع موجب شده‌ است یو پی اس نسبت به اینورتر گران قیمت‌تر باشد.

اینورترها بیشتر برای ابزارها و وسایل الکتریکی غیرتخصصی که عملکرد آنها تحت تأثیر تأخیرهای طولانی در منبع تغذیه قرار ندارد، ارجحیت دارند. یوپی‌اس‌ها برای دستگاه‌هایی نظیر کامپیوترها، سرورها و ایستگاه‌های کار که وظایف مهم و اساسی را بر عهده دارند و نمی‌توانند تأخیر در منبع تغذیه را تحمل کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. یو پی اس برای کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن ارجحیت دارد در حالیکه از اینورترها برای پشتیبانی لوازم خانگی نظیر لامپ‌های الکترونی، پنکه‌ها، کولرها، تلویزیون و … استفاده می‌شود.

برای مشاهده محصولات کلیک کنید : تابلو روان ، تلویزیون شهری ، چلنیوم ، کامپوزیت

5/5 (133)

لطفا امتیاز دهید

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.