مقایسه‌ تابلو روان فول کالر با تلویزیون‌ شهری
مقایسه‌ تابلو روان فول کالر با تلویزیون‌ شهری

مقایسه‌ تابلو روان فول کالر با تلویزیون‌ شهری

آیا تا بحال به تفاوت بین تابلو روان فول کالر و تلویزیون شهری فکر کرده اید؟ در بحث تفاوت میان تابلوهای روان و تلویزیون‌های شهری می‌توان گفت که در واقع هر دو عضوی از یک خانواده هستند. تلویزیون شهری نمایشگر دیجیتالی تمام رنگی (فول کالر) است که به آن تابلوی تبلیغاتی تصویری هم گفته می‌شود.

هر دوی تابلو روان و تلویزیون شهری چه در سخت افزار و چه در نرم افزار شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. عمده‌ترین تفاوت بین تابلوهای روان و تلویزیون‌های شهری مربوط به مادربرد آنهاست. شرکت‌های مختلفی مادربردهای مورد استفاده در تلویزیون‌های شهری را تولید می‌کنند که محصولات هر یک از این شرکت‌ها نسبت به یکدیگر دارای نقاط قوت و ضعف هستند.

در ادامه به بررسی برخی از تفاوت‌های مادربرد تابلوهای روان و تلویزیون‌های شهری خواهیم پرداخت.

  1. حداکثر سایز قابل پشتیبانی

از آنجایی که در تابلوهای روان بیشتر متن به نمایش در می‌آید، نیازی نیست که سایز آنها خیلی بزرگ باشد. بنابراین اکثر مادربردهای آنها نیز مخصوصاً در ارتفاع، نمی‌توانند تابلوهای بزرگتر از یک متر را راه اندازی کنند.

در حالی که تلویزیون‌های شهری که غالباً در آنها انیمیشن و فیلم به نمایش در می‌آید، تصویر محور هستند. و در نتیجه برای اینکه وضوح تصویری خوب به نظر برسد باید حداقل سایز آنها در طول و ارتفاع بیشتر از یک متر مربع باشد. تقریباً تمامی مادربردهای مربوط به تلویزیون‌های شهری می‌توانند تابلوهایی با ارتفاع حدود 5/2 متر را راه اندازی کنند. و برای سایزهای بیشتر از این نیز برخی از این مادربردها را می‌توان با هم سری کرد.

  1. میزان حافظه

طبق مطالب ذکر شده در بالا، بیشتر محتوایی که در تلویزیون‌های شهری به نمایش در می‌آید را فیلم و انیمیشن تشکیل می‌دهند. و در نتیجه برای ذخیره‌ی این مطالب مادربرد باید دارای حافظه‌ی کافی باشد. برخلاف مادربرد تابلوهای روان که دارای حافظه‌ی چند مگابایتی هستند، در برخی مادربرد تلویزیون‌های شهری علاوه بر حافظه‌ی داخلی شان که معمولاً بیش از 256 مگابایت، امکان افزودن حافظه‌ی یو اس بی به عنوان یک حافظه‌ی خارجی وجود دارد و بدین ترتیب ساعتها فیلم و انیمیشن را می‌توان در آنها ذخیره کرد.

تابلو ال ای دی روان

 

  1. نوع هاب

همانطور که می‌دانید به سوکتی که مادربرد را به ماژول‌ها متصل می‌کند هاب می‌گویند. ماژول‌های مختلف دارای هاب‌های مختلفی هستند و برای اینکه تصاویر به درستی نمایش داده شوند باید نوع هاب مادربرد و ماژول دقیقاً مثل هم باشند.

محدودیت دیگر اکثر تابلوهای روان این است که بر روی آنها تنها یک یا دو نوع هاب قرار دارد. و در نتیجه طیف محدودی از ماژول‌ها را می‌توانند راه اندازی کنند. و این در حالی است که مادربرد تلویزیون‌های شهری دارای هاب اکسترنال یا خارجی می‌باشد که به صورت مداری جداگانه بر روی مادربرد قرار می‌گیرد. و بدین ترتیب می‌توان انواع هاب‌ها را بر روی مادربرد اضافه کرد تا تمامی ماژول‌ها قابلیت راه اندازی داشته باشند.

  1. آنلاین و آفلاین

مادربردها از لحاظ نحوه‌ی دریافت اطلاعات مطالب از کامپیوتر به دو دسته‌ی آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شوند. مادربردهای آفلاین اطلاعات را از کامپیوتر دریافت کرده بر روی حافظه‌شان ذخیره می‌کنند و بعد از آن دیگر نیازی ندارند که به کامپیوتر متصل باشند. تمامی تابلوهای روان و اکثر تلویزیون‌های شهری توسط مادربردهای آفلاین ساخته می‌شوند.

مادربردهای آنلاین جهت دریافت اطلاعات بایستی دائماً به کامپیوتر متصل باشند. و به دلیل این اتصال دائمی، هر تغییری که در مطالب وارد شده در نرم افزار اعمال شود را می‌توانند به صورت آنی بر روی صفحه نمایش نشان دهند.

این قابلیت در جاهایی مانند تابلوی سالن بورس یا تابلوی سالن انتظار فرودگاه یا هر مکان دیگری که اطلاعات نمایش داده شده دائماً در حال تغییر است، کاربرد دارد.

از دیگر امکانات برخی مادربردهای آنلاین این است که به وسیله‌ی آنها می‌توان تصاویر یک وب کم یا دوربین را به صورت مستقیم و زنده بر روی صفحه‌ی تلویزیون شهری به نمایش درآورد. و بدین ترتیب مراسم مختلف را می‌توان به شکلی متفاوت پوشش داد.

  1. قیمت

قیمت تابلوهای روان فول کالر و تلویزیون‌های شهری دارای رنج‌های مختلفی است. بسته به ویژگی‌هایی که مد نظر خریدار است طیف گسترده‌ای از قیمت‌ها در بازار موجود است. ویژگی‌های تأثیر گذار در قیمت هر دو مورد به طور خلاصه عبارت از: کیفیت تصویر، تراکم پیکسل‌ها، تعداد پیکسل‌ها، کنتراست، گام پیکسل، وزن تلویزیون، میزان مصرف انرژی، روشنایی تصویر، رزولوشن تصویر، برند انتخابی، ضمانت نامه یا گارانتی و … می‌باشند.

البته در پایان باید گفت که قبل از بررسی همه این موارد برای انتخاب ( مانند قیمت تلویزیون شهری یا تابلو روان فولکالر ، آنلاین بودن یا آفلاین بودن ویا پخش زنده و … ) بهتر است به اهداف خود از هزینه برای این روش تبلیغاتی خوب فکر کنید. چون اهداف شما برای تصمیم گیری در این مقایسه و انتخاب بسیار با اهمیت و تاثیر گذار است. بی توجهی به اهداف امکان دارد باعث نرسیدن به نتایج مطلوب شود. پس حتما با کارشناسان مشورت کنید و تصمیم بگیرید.

About The Author

Related posts

1 Comment

  1. مرادی فر

    تشکر مقایسه جالبی بین تلویزیون شهری و تابلو روان بود.

    Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.